alla kategorier
EN
DSC07073
DSC09397 ---
2(1)--
40 GBASE QSFP+ DOM -sändtagarmoduler
40 GBASE QSFP+ DOM -sändtagarmoduler
40 GBASE QSFP+ DOM -sändtagarmoduler

40 GBASE QSFP+ DOM -sändtagarmoduler


Artikel Spotlights:

Supports 40Gb/s Aggregate Bit Rate

Up to 300m on MMF OM4 and 40km over SMF

MMF Optical connectivity via industry standard MPO/MTP terminated fiber ribbon

850nm/1310nm Multiple Wavelengths Optional

Single 1x12 MPO/MTP receptacle or Duplex LC

Enkel 3.3 V strömförsörjning

Fullt kompatibel med 200+ leverantörer

Hot Pluggable QSFP+ MSA Compliant

Låg strömförbrukning

Hölje i metall för överlägsen EMI-prestanda

Beskrivning

QSFP+ is a new Multi-Source Agreement (MSA) for high speed application, which provide four channels of data in one pluggable interface. Each channel is capable of transferring data at 10Gbps and supports a total of 40Gbps. The 40Gbps QSFP+ transceiver is well suited for Infiniband and 40GBASE-SR4/CSR4/LR4/ER4 applications. Skyward Telecom supplies OEM service and Third-Party(Cisco, Juniper, HP, Dell etc.) compatible fiber optic transceivers.


Ansökan 

1. Datacenter sammankopplar

2. 40G Ethernet

3. Växlar och routrar

4. Infiniband QDR

Specifikationer

orderinformation

Telecom & Data Center Direct Connection Solution for 40G Gigabit Ethernet Switches

PaketPart NumberDatahastighetVåglängdTX -utgångRX-känslighetGränssnittRörelsens
 Temperatur
Datablad
40GBASE-SR4QSFP+-85-M10040G150m850nm-7.6 ~ 1dBm<-11.1dBmMTP / MPO0 ~ 70 ℃förfrågan
40GBASE-CSR4QSFP+-85-M30040G300m850nm-7.5 ~ 0dBm<-9.9dBmMTP / MPO0 ~ 70 ℃förfrågan
40GBASE-LR4QSFP+-31-KM1040G10km1310nm-7 ~ 2.3dBm<-11.5dBmLC0 ~ 70 ℃förfrågan
40GBASE-ER4QSFP+-31-KM4040G40km1310nm-2.7 ~ 4.5dBm<-21.2dBmLC0 ~ 70 ℃förfrågan



Fördelning Självkontroll Effektiv och bekväm

Med inbyggd DDM/DOM-detekteringsfunktion kan realtidsdetektering av fem mätparametrar snabbt lokalisera felpunkterna, minska din underhållsbelastning, förbättra systemets tillförlitlighet och säkerställa arbetseffektivitet.

40GBASE QSFP+ DOM LC Transceiver Modules self check

Kompatibla märken

Mycket kompatibel med Cisco, Huawei, H3C, ZTC och andra SFP -switchar, routrar, brandväggar, nätverkskort, etc.

Mycket kompatibel med Cisco, Huwei, H3C, ZTC och andra SFP -switchar, routrar, brandväggar, nätverkskort etc.


Produktpaket

Produktpaket


Visa dig vår produktionslinje

UNDERSÖKNING