alla kategorier
EN
DSC08906--
DSC08909 ---
40G QSFP+ aktiv optisk kabel, 1 ~ 20m
40G QSFP+ aktiv optisk kabel, 1 ~ 20m

40G QSFP+ aktiv optisk kabel, 1 ~ 20m


Artikelnummer:

SK-40GQSFP+-AOC

Artikel Spotlights:

Full duplex 4 -kanals 850nm parallell aktiv optisk kabel

Överföringsdatahastighet upp till 10.3 Gbit/s per kanal

Pålitliga VCSEL- och PIN -fotoniska enheter

Hot Pluggable Electric Interface

Differential AC-kopplat höghastighetsdatagränssnitt

Tillgängliga längder (i meter): 1-20m

Kommersiellt temperaturintervall (COM): 0 till 70 ° C

Enkel 3.3 V strömförsörjning

Låg strömförbrukning: Mindre än 1.5 W per slut

I2C Standard Management Interface

Utmärkt höghastighetssignalintegritet

Överensstämmer med QSFP+ MSA High-density Form Factor

Kompatibel med Industrial Standard SFF-8436 QSFP+ Active Optical Modules

RoHS-6-överensstämmande

Beskrivning

Denna produkt är en parallell aktiv optisk kabel (AOC) med hög datahastighet för att övervinna begränsningen av bandbredd för traditionell kopparkabel. AOC erbjuder 4 oberoende datatransmissionskanaler och 4 datamottagningskanaler via multimode -bandfibrerna, var och en som kan hantera 10 Gbps. Följaktligen kan en sammanlagd datahastighet på 40 Gbps över 100 meters överföring uppnås med denna produkt, för att stödja det extremt snabba datautbytet.

Denna produkt är utformad med formfaktor, optisk/elektrisk anslutning enligt QSFP Multi-Source Agreement (MSA). Den har utformats för att möta de tuffaste yttre driftförhållandena inklusive temperatur, luftfuktighet och EMI -störningar.

Specifikationer

Produktspecifikationer

AnslutningstypQSFP+ till QSFP+
Max datahastighet40Gbps
Minsta böjradie7.5mm
Kabellängd1-20m
Jacka MaterialOFNP
Temperatur0 till 70 ° C (32 till 158 ° F)
Protokoll40G InfiniBand 8x DDR, 4x QDR, 10G/40Gigabit Ethernet, Fiber Channel


Ansökan

1. InfiniBand QDR (4 x 10G), DDR (4 x 5G) och SDR (4 x 2.5G) -anslutningar

2. 10G/40G Ethernet (10G/40GbE)

3. 4G/ 8G/ 10G fiberkanal

4. PCI-Express, SAS/SATA, Fibre Channel Compatible Interconnect

5. Proprietär dataöverföring med hög hastighet och hög densitet

6. Växel och router Höghastighets bakplanets sammankoppling

7. Högpresterande datorer, server och datalagring


Kompatibla märken

40G QSFP+ aktiv optisk kabel, 1 ~ 20m

UNDERSÖKNING